Ana içeriğe atla

Dijital Dönüşüme Yeni Başlayanlar ve Dijital Olgunluk

Çok uzun zaman önce, işletmeler kayıtlarını defterlerde tutardı. Bilgi toplamak veya paylaşmak istediğinizde, kağıtlar ve dosyalar, fotokopiler ve fakslar ile uğraşırdınız.

Sonra bilgisayar akımı çıktı ve çoğu işletme, tüm bu kağıtları bilgisayar dosyalarına dönüştürmeye başladı. İşte bu bilgileri dijitale dönüştürme işlemine “dijitalleşme” diyoruz. Ancak dijitalleşme, iş yapma şeklinizi değiştirmek ile ilgili değildir. Dijital teknolojiler geliştikçe, insanlar sadece eski şeyleri daha hızlı yapmak için değil, teknolojiyi de yeni şekillerde kullanarak yeni iş fikirleri üretmeye başladılar. Bu, dijital dönüşüm fikrinin şekillenmeye başladığı zamandır. Yeni teknolojilerle, iş yapmanın yeni yolları da mümkün hale gelmiş oldu.

Dijital dönüşüm, değişen gereksinimleri karşılamak için yeni iş süreçleri, kültür ve müşteri deneyimi oluşturmak veya mevcut olanları değiştirmek için dijital teknolojileri kullanma sürecidir.  

İşinizi yönetmek için kağıttan elektronik tablolara ve akıllı uygulamalara geçerken, iş yapma ve müşterilerinizle etkileşim şeklinizi yeniden tasarlama şansınız var.

Günümüzde, bir işi yapışkanlı kağıtlar ve defterler ile yürütmek artık sürdürülebilir olmaktan çıktı. Ancak dijital olarak düşünmek ve planlamak, sizi çevik, esnek ve büyümeye hazır hale getirebiliyor.

Fakat öncelikle işletmelerin dijital dönüşüme başlarken, gerçekten doğru şeyleri yapıp yapmadıklarını anlamak için bir adım geri atıp mevcut durumlarını değerlendirmelerin de fayda var.

Dijital olgunluk seviyesi, müşterilerinizle temas noktalarınızdaki dijitalleşme düzeyini, organizasyonel yapınızı, sahip olduğunuz bilgi sistemleri ile otomasyon düzeyini ifade eder.

Dijital olgunluk seviyenizin tespiti de, stratejik amaçlarınıza etki eden süreçlerinizi ve iş yapmak şeklinizi değerlendirerek, rekabetçi bir çerçevede hizmet sunabilme potansiyelinizi tanımlayabilmenize olanak sağlar.

Dijital olgunluk seviyenizin tespiti ile vizyon ve hedefleriniz doğrultusundaki dijital dönüşüm yolculuğunuzda kat etmeniz gereken mesafeyi de ortaya çıkarmış olacaksınız.

Dijital dönüşüm, uzun bir yolculuktur. Bundan dolayı her işletme, gelirlerinde, ürün ile hizmetlerinin kalitesinde ve verimliliğinde artış için dijital dönüşüme yönelik yatırım yapmak ve bunu sürdürmek durumundadır.

Dijital dönüşüm yolculuğunuzda başarılar.