Ana içeriğe atla
Süreç Madenciliği

Süreç Madenciliği, Şirketleri Süreçlerini İyileştirmeye Yönlendiriyor

Süreçlerin yönetimi ve iyileştirilmesi, şirketlerin temelde zorluk yaşadığı konular arasında yer alıyor. Ancak süreç madenciliği, şirketlerde süreç yönetimini gündeme taşıyarak odak noktası haline getirme yeteneğine sahip, nispeten yeni bir teknoloji sayılabilir.

İş süreçleri yeniden yapılandırılırken, genellikle sürecin mevcutta nasıl gerçekleştirildiği ile çok daha az ilgileniliyor. Ancak mevcut süreci anlamak, performans sorunlarının nereden kaynaklandığını ve iyileştirmek üzere yapılacak yatırımı, yapmaya değip değmeyeceğini bilmek için kritik öneme sahiptir.

“ - Fırsatların nerede olduğunu kolayca görmek, üst düzey yöneticilerin her zaman ilgisini çeker.”

Süreç yönetimiyle ilgili karşılaşılan bir diğer durum da şirketlerde genelde iş süreçleri ile kurumsal bilgi sistemleri arasında bağlantının olmamasıdır.

Giderek artan bir ilgi gören süreç madenciliği, karşılaşılan her iki durum için de şirketlere oldukça faydalı olabilir.

Süreç madenciliği, iş süreci performansının mevcut durumunu analiz etmek, iyileştirilecek alanları belirlemek ve iyileştirilen süreçlerin sonuçlarını değerlendirmek için kullanılabilen etkin bir araçtır. Aynı zamanda süreç madenciliği, Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) gibi yeni dönem dijital araçları uygulamak için en uygun yerleri belirlemenize yardımcı olur ve bu araçların etkinliğini hesaplayabilir.

Süreç madenciliğinin uygulanacağı yeri doğru belirlemek önemlidir. Kuruluşlar, kurumsal bilgi sistemleri tarafından desteklenen (dijitalleştirilmiş) ve bu sistemlerin dışında gerçekleşen; incelemeler ve onaylamalar gibi bazı yapılandırılmamış süreçlere uygulayarak genel süreçlerinden bekledikleri değeri elde edebilirler.

Şirketlerin bekledikleri bu değeri sağlayabilen süreç madenciliği yazılımları, kuruluşların kurumsal bilgi sistemlerinden bilgi alarak süreçlerin performansı hakkında veriye dayalı detaylı bilgi sağlarlar. Şirket içinde işler yapılırken arka planda olay günlükleri oluşturulur.

Günlüklerde yer alan bilgiler, işleri kimin yaptığını, ne kadar sürdüğünü görünür kılar. Ayrıca temel performans göstergeleri oluşturularak, şirketlerin iş süreçlerindeki iyileştirilmesi gereken öncelikli adımlara odaklanılmasını da sağlar.